Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt

Strong

Stosunkowo długo, bo aż cztery lata Thomas kazał czekać na swój kolejny album. Gdy na początku roku 2008 zaprezentowany został fragment piosenki "Ibiza", wydawało się, że premiera nowej płyty jest już całkiem blisko. Niestety, wraz z upływem czasu okazywało się, iż zarówno ten utwór, jak i kolejne - "For You" i "Kisses For Christmas" nie promują żadnego konkretnego albumu. Rok później sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej: Thomas podał tytuł nowego albumu, na imprezie fanklubowej zaprezentował fragmenty kilku piosenek, a wreszcie zapowiedział dwa duety:  z Sandrą oraz Kasią Novą. Ten pierwszy ukazał się nawet na singlu, który zdołał na kilka tygodni wejść na niemiecką Top-100. Później sprawy przybrały jednak zły obrót - premiera albumu "Good Karma" była kilkukrotnie przekładana, a duet z Kasią Novą został zamieszczony w internecie bez powiązania z jakimkolwiek oficjalnym wydawnictwem. Thomas zdążył jeszcze zaprezentować w jednym z programów TV piosenkę "Good Karma", by jakiś czas później obwieścić, iż... rezygnuje ze współpracy z ekipą produkującą jego nowy album - Sound Chateau.
To czego nie udało się załatwić w Niemczech przez ponad 1,5 roku, zostało zrobione w Rosji w ciągu kilku miesięcy. Thomas nagrał tam pod opieką kompozytora i producenta Siergieja Rewtowa kompletny album, który otrzymał tytuł "Strong". Ponadto nakręcił dwa teledyski a w ramach promocji wystąpił w popularnych programach TV. W promocję albumu zaangażował się kosmetyczny gigant Oriflame, który rozprowadzał za pomocą swojego katalogu specjalną edycję albumu zawierającą 10 nagrań, w tym utwór "I Miss You" niedostępny nigdzie indziej. Sklepowa edycja albumu ukazała się kilka tygodni później i składała się aż z trzech płyt. Pierwszą z nich stanowi typowy album zawierający 13 premierowych piosenek i akustyczną wersję utworu "Why Do You Cry". Druga płyta to 15 klubowych remiksów, a na trzeciej zamieszczono teledysk do "Why Do You Cry", trailer, oraz materiał "making-of".
Muzycznie płyta jest utrzymana w dość nowoczesnych tanecznych klimatach, niekiedy nawiązujących do Modern Talking, niekiedy do hitów królujących w ostatnim czasie na listach przebojów. Otwiera ją utwór "Why Do You Cry" będący piosenką promującą album. W Rosji podobnie jak w Polsce singli się nie wydaje, jednak obecność w sumie aż ośmiu wersji nagrania oraz teledysku powinna z nawiązką rekompensować brak osobnego wydawnictwa. 
Do drugiego utworu na albumie "Stay With Me" także nakręcono teledysk, jednak do tej chwili (recenzja powstaje pod koniec marca) nie został on jeszcze opublikowany. Sam utwór jest brzmieniowo nieco inny od "Why Do You Cry" i niestety nie jest specjalnie oryginalny - przypomina utwory grupy Mad'House z początku obecnej dekady. Alternatywne spojrzenie na nagranie daje jednak aż 6 remiksów znajdujących się na drugiej płycie.
Trójka to utwór "Make You" - podobnie jak dwa poprzednie dość dynamiczny, choć niestety znów można zarzucić mu nieco braków w oryginalności. To zresztą chyba największa wada tego albumu - część nagrań brzmi do siebie po prostu podobnie. W wypadku "Make You" na dodatkowym CD znajdziemy trzy remiksy.
Utwór "Stop" jest pierwszą balladą na albumie. Aranżacja utworu nie odbiega specjalnie od przyjętego dla takich nagrań standardu. Melodia nagrania przywodzi mi na myśl ballady z płyty "When Will I See You Again". Nie chodzi tu o żadne bezpośrednia nawiązania, ale o ogólny, bardzo miły klimat utworu. 
Piąty na albumie utwór "You Will Be Mine" to powrót do szybkich, tanecznych nagrań. Spokojny początek nagrania i jego brzmienie może spokojnie przywodzić na myśl czasy ostatnich płyt Modern Talking. Największy minus - melodia refrenu przypomina przebój Ne-Yo "Closer".
Kolejny utwór - "Suddenly" - brzmi inaczej na edycji sklepowej i inaczej na tej sprzedawanej przez sieć Oriflame. W tym drugim wypadku w aranżację wpleciono dodatkowo syntetyczne dźwięki, które można skojarzyć z grami komputerowymi sprzed lat - odżyją wspomnienia związane z Atari, Commodore czy NESem ;)
Różnice aranżacyjne odnajdziemy też w kolejnym nagraniu - "Music, Dance". Nie są one jednak tak wyraźne jak w przypadku poprzedniego utworu. Sama piosenka nie ma specjalnie wiele wspólnego z dotychczasowym dorobkiem Thomasa czy Modern Talking, jest to raczej romans z bardziej nowoczesnymi brzmieniami. Czy udany - rzecz gustu.
Ósmy na płycie utwór "My Angel" jest balladą. To jedyne nagranie na płycie, którego współautorem jest sam Thomas. Aranżacyjnie piosenka jest bardziej oryginalna niż "Stop", jednak melodia nie jest już chyba tak chwytliwa jak w wypadku poprzedniej ballady.
Kolejna piosenka to utwór tytułowy - "I'll Be Strong". Piosenka zaskakuje już od pierwszych taktów - melodia refrenu jest bowiem w sporej części zaczerpnięta z.... "I Can Lose My Heart Tonight" C.C.Catch. Wrażenie potęguje obecność w refrenie chórków - Siergiej Rewtow chyba za bardzo wziął sobie do serca sugestię, żeby album nawiązywał do lat 80. ;) Mimo tego piosenka może się podobać - to jedno z tych "lżejszych" nagrań, które spokojnie mogłyby znaleźć sobie miejsce na którejś z ostatnich płyt Modern Talking.
O kolejnych dwóch piosenkach ciężko napisać mi coś oryginalnego. Nie wyróżniają sie specjalnie spośród pozostałych, we znaki daje się już dość mało zróżnicowany sposób aranżowania nagrań. Obydwie piosenki są dość szybkie, w przypadku "Clear Sign" na myśl może nasunąć się skojarzenie z grupą Touche, a konkretnie jej trzecim albumem.
Aranżacyjnych rewelacji nie przynosi także piosenka "I Wanna". W jej wypadku mocną stroną jest jednak dość ciekawa melodia i sposób poprowadzenia głosu Thomasa.
Ostatnim premierowym nagraniem na sklepowej edycji albumu jest "Sorry Baby" - chyba najbardziej kontrowersyjny utwór na płycie, niebezpiecznie balansujący na granicy brzmień rodem z lat 80. i klimatów charakterystycznych dla krajów Europy Wschodniej. Nasza sonda oraz wypowiedzi na forum pokazują, że utwór ma całkiem pokaźną grupę zwolenników. Z drugiej strony pojawiają sie głosy krytyczne, a nawet skojarzenia z przebojami takimi jak "Biełeje Rozy" :) Od siebie dorzucę skojarzenie innego rodzaju, mianowicie z utworem Modern Talking "Do You Wanna". 
W edycji Oriflame zakończeniem płyty jest ballada "I Miss You". Nagranie w swoim brzmieniu nie wychodzi poza balladowy szablon, najwyraźniej jednak zachwyca swoją melodią - w głosowaniu na forum utwór został uznany za najlepsze wolne nagranie na albumie. Sklepową edycję zamyka akustyczna wersja "Why Do You Cry". 

Co można powiedzieć o tym albumie w podsumowaniu? Na pewno szkoda, że ukazał się on jedynie w Rosji. Powodowało to mnóstwo problemów z zakupem, część fanów przepłacała kilka razy, żeby tylko zdobyć nową płytę swojego ulubionego artysty. Marnym pocieszeniem jest tu zapowiedź wydania europejskiej edycji latem tego roku. Każdy fan-kolekcjoner i tak będzie starał się nabyć wszystkie dostępne wydania, które będą różnić się od siebie zestawem utworów. 
Na plus można zapisać na pewno powrót Thomasa do muzyki tanecznej, dzięki której przecież w większości go polubiliśmy. Nawet osoby niegustujące we współczesnych brzmieniach powinny znaleźć na płycie piosenki w stylu nagrań Modern Talking, które przypadną im do gustu. Szkoda jednak, że poszczególne utwory tak mało różnią się od siebie - dał się niestety we znaki krótki okres w jakim płyta została stworzona. 
Warto też wspomnieć o rzeczy niezwiązanej bezpośrednio z muzyką, cieszącej raczej oko. Chodzi konkretnie o opakowanie w jakim wydano sklepową edycję "Strong". Mamy zatem grube kartonowe pudełko, w którym znajdziemy booklet z tekstami piosenek oraz eleganckie opakowanie w stylu digipack. 

Strong - CD Land - 05.03.2010

CD1 (CDLREC 4822010 CD):

 1. Why Do You Cry? 3:39
 2. Stay With Me 3:56
 3. Make You 3:36
 4. Stop! 3:09
 5. You Will Be Mine 4:06
 6. Suddenly 3:22
 7. Music, Dance 3:23
 8. My Angel 3:22
 9. I'll Be Strong 3:38
 10. Clear Sign 3:27
 11. One More Chance 3:38
 12. I Wanna 2:53
 13. Sorry, Baby 3:18
 14. Why Do You Cry (Acoustic Piano Version) 3:48

CD2 (CDLREC 4842010 CD):

 1. Why Do You Cry? (Pheromons Project Rmx) 5:43
 2. Why Do You Cry? (Soho Jeff & Black Version) 6:09
 3. Why Do You Cry? (DJ Nejtrino & DJ Kirill Clash Radio Edit) 3:40
 4. Why Do You Cry? (DJ Nejtrino & DJ Baur Extended Mix) 5:41
 5. Why Do You Cry? (Silver & Mesmer Radio Edit) 3:41
 6. Why Do You Cry? (Silver & Mesmer Drive Mix) 3:46
 7. Stay With Me (DJ Vini Radio Edit) 4:17
 8. Stay With Me (DJ Vini Club Version) 6:18
 9. Stay With Me (G.ll.v Space Remix) 6:34
 10. Stay With Me (Danny Verde Radio Edit) 3:46
 11. Stay With Me (Danny Verde Remix) 6:37
 12. Stay With Me (Danny Verde Dub) 6:36
 13. Make You (Alex AsterO & Evan Sax Radio Mix) 3:13
 14. Make You (Alex AsterO & Evan Sax Club Mix) 5:12
 15. Make You (Aleks Milano Summer Mix) 5:50

DVD (CDLVideo 593-10):

 1. Why Do You Cry? (Trailer)
 2. Why Do You Cry? (Music Video)
 3. Why Do You Cry? (Making Of)

Muzyka: Sergey Revtov
Tekst: David Burghardt (2,4,5,7,8,10,11,13), Arseniy Ardelyanu (1,3,5,6,8,9,11,12,13,14), Thomas Anders (8)
Produkcja: Vladimir Nichiporuk, Sergey Revtov
Arranged & Sound Design by Rodion Krivenko
Thomas Anders' Vocals Arranged and Produced by Sergey Revtov
Mixed & Mastered by Vadim Losev
Recorded at RevtovMusic & Music Records Studio / Moscow, Russia
Excutive Producer: Vladimir Nichiporuk
Production Coordinator: Ray Eremenko & David Burghardt 

Poprzedni album
"Songs Forever"
Kolejny album
"Christmas For You"

Strong - Oriflame 103820 - 22.02.2010

 1. Why Do You Cry 3:46
 2. Make You 3:35
 3. Stay With Me 3:57
 4. Suddenly 3:28
 5. Stop 3:46
 6. You Will Be Mine 3:58
 7. Music Dance 3:57
 8. One More Chance 3:42
 9. Clear Sign 4:10
 10. I Miss You 3:56

Strong - CD Land CDLREC 4872010CD - 20.04.2010

 1. Why Do You Cry? 3:39
 2. Stay With Me 3:56
 3. Make You 3:36
 4. Stop! 3:09
 5. You Will Be Mine 4:06
 6. Suddenly 3:22
 7. Music, Dance 3:23
 8. My Angel 3:22
 9. I'll Be Strong 3:38
 10. Clear Sign 3:27
 11. One More Chance 3:38
 12. I Wanna 2:53
 13. Sorry, Baby 3:18
 14. Why Do You Cry? (Acoustic Piano Version) 3:48
 15. Why Do You Cry? (Silver & Mesmer Extended Club Mix) 5:29
 16. Make You (DJ Shevtsov Remix) 6:06
 17. Make You DJ Denis Rublev & DJ Natasha Baccardi Mix 7:31

Strong - White Shell Music - 18.09.2011

 1. Why Do You Cry? (Strong Version) 3:44
 2. Stay With Me 4:01
 3. Make You 3:46
 4. Stop! 3:14
 5. You Will Be Mine 4:13
 6. Suddenly 3:34
 7. Music, Dance 3:30
 8. My Angel 3:40
 9. I'll Be Strong 3:46
 10. Clear Sign 3:46
 11. One More Chance 3:45
 12. I Wanna 3:03
 13. Sorry, Baby 3:31
 14. All You Need (Previously Unreleased) 3:20
 15. Dynamite (Previously Unreleased) 3:03
 16. Right Here, Right Now (Century Of Love) (Previously Unreleased) 3:11
 17. Love You A Lifetime (Previously Unreleased) 2:59
 18. The Best Of Me (Previously Unreleased) 3:22

Wydanie elektroniczne (MP3) zawierające pięć niepublikowanych wcześniej piosenek. Miały one być częścią europejskiego wydania albumu "Strong", które jednak nie zostało wydane. Dopiero z rocznym opóźnieniem, już po utworzeniu duetu Anders | Fahrenkrog piosenki te zostały bez żadnej akcji promocyjnej wydane sumptem samego Thomasa - White Shell Music to jego własne wydawnictwo.


Dziś 16.07.2024Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google