Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt

Polskie wydania płyt

W latach 80. kilka państw Bloku Wschodniego regularnie wydawało u siebie płyty Modern Talking i innych zachodnich artystów. Do dziś na aukcjach internetowych można znaleźć spore ilości winylowych albumów z logiem bułgarskiego Balkantonu. Od oryginalnych wydań z RFN odróżniała je niższa jakość zarówno okładki jak i samego brzmienia płyty winylowej, jednak oprawa graficzna pozostawała niemal niezmieniona w porównaniu z oryginałem. W Polsce oficjalnie wydano tylko jeden album - "In The Middle Of Nowhere". Jego okładka była jednak kompletnie inna niż w wypadku tradycyjnego wydania - zamiast charakterystycznej błyskawicy przecinającej kryształ umieszczono zdjęcie oraz logo zespołu. Na przedniej stronie nie pojawił się nawet tytuł albumu! Poza "In The Middle Of Nowhere" oficjalnie nie wydano już w Polsce żadnego albumu Modern Talking, choć trzeba wspomnieć o kilku czysto promocyjnych pozycjach. W 1986 rok ukazał się siedmiocalowy singiel, na którym znalazły się piosenki "Konstytucje" Lecha Janerki oraz "Just We Two (Mona Lisa)" Modern Talking. Nieco później pojawiła się podobna płyta zawierająca "Gangster Love" Blue System oraz "Locomotion Tango" Modern Talking. Ostatnim tego typu wydaniem był singiel zawierający "Little Jeannie" Blue System oraz "That's What They Always Say" Chrisa Rea.

Po upadku Żelaznej Kurtyny jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się kasetowe składanki zawierające przeboje Modern Talking czy Blue System. Sprzyjał temu oczywiście brak stosownych uregulowań w zakresie praw autorskich. Takie "albumy" sprzedawane na bazarach i w sklepikach muzycznych były bardzo różnej jakości, choć przy odrobinie szczęścia można było zdobyć kasetę o nienajgorszej jakości dźwięku. Trafiały się jednak egzemplarze, w wypadku których informacje na okładce i faktyczna zawartość miały ze sobą niewiele wspólnego. Co ciekawe - mocną pozycję na rynku tego typu wydawnictw miała firma Takt, która po roku 1994 szybko zaadaptowała się do nowej rzeczywistości prawnej i przeistoczyła się w znaczącego gracza wśród tłoczni płytowych.

Wraz z powrotem zespołu Modern Talking na scenę muzyczną zapoczątkowany został kolejny ciekawy i charakterystyczny chyba tylko dla naszego kraju trend. Wytwórnia BMG zdecydowała się wówczas na wypuszcze specjalnej edycji albumu "Back For Good" zawierającej dodatkową płytę - singiel "You're My Heart, You're My Soul 1998". Ciekawostka - przygotowaniem lokalnego wydania dodatkowego nośnika zajął się wspomniany wyżej Takt. Podobny manewr zastosowano jeszcze dwa razy: w 1999 roku do "Alone" dołączano singiel "Sexy Sexy Lover", a rok później płycie "Year Of The Dragon" towarzyszył "Don't Take Away My Heart". Warto zauważyć, że te "specjalne polskie edycje albumów" dostępne były także w formie kasetowej, co czyni wydane w taki sposób single unikatami na skalę światową. Po 2000 roku zaniechano dodawania bonusowej płytki do albumu, jednak single cały czas były w naszym kraju wydawane jako osobne pozycje aż do zakończenia przez Modern Talking działalności w roku 2003.


Dziś 16.07.2024Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google