Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt

Współpraca z Polakami

Prawą ręką Dietera od wszystkich spraw technicznych w studio nagraniowym był Hiszpan, spore sukcesy odnosił z wokalistami z Holandii czy Wielkiej Brytanii, a w latach 90. do teamu producenckiego dołączył Rosjanin. Thomas z kolei przez pewien mieszkał i pracował nad płytami w Stanach Zjednoczonych, a ostatnio zwraca się coraz mocniej w stronę Rosji. Polskie akcenty w ich karierach są mniej znane, jednak spróbujemy zebrać je w tym właśnie miejscu.

Na początku lat 80. Dieter występował solo pod pseudonimem Steve Benson. Projekt okazał się komercyjnym niewypałem, ale piosenki jakie wówczas powstały trafiały później na płyty innych wykonawców. Taki los spotkał m.in. nagranie "Marie-Elaine", które na swoim singlu jako "Mann, bist du schön" wydała Katja Ebstein. Wokalistka ta urodziła się jako Karin Witkiewicz 9 marca 1945 roku w Gniewkowie, dziś leżącym w województwie Dolnośląskim. Wówczas miejscowość ta nazywała się Girlachsdorf i była częścią Rzeszy Niemieckiej. Wraz z końcem II Wojny Światowej dotychczasowi mieszkańcy zostali wysiedleni do Niemiec. Sama Karin trafiła do Berlina Zachodniego gdzie kilkanaście lat później zaczęła się jej kariera. W 1970, 1971 i 1980 roku Katja Ebstein występowała na festiwalu Eurowizji zajmując podczas ostatniego z występów drugie miejsce (1970 i 1971 była trzecia). 
Wspomniany wcześniej utwór "Mann, bist du schön" został wyprodukowany przez Berniego Paula, a niemieckie słowa napisał Michael Kunze. W 1983 roku przez sześć tygodni utrzymywał się on na liście najczęściej granych piosenek w niemieckich stacjach radiowych, w najlepszym tygodniu plasując się na pozycji 14.

Kolejny epizod dotyczył już artysty w 100% polskiego, jednak ostatecznie do żadnej współpracy nie doszło. Rzecz dotyczyła Mieczysława Szcześniaka, który ze świetnej strony pokazał się podczas festiwalu w Sopocie w 1989 - Dieter występował tam wówczas z Blue System. Jak w wywiadzie dla Dzennika powiedział sam zainteresowany Ta oferta była konsekwencją mojego występu w Sopocie w 1989 r. Nie tylko wyśpiewałem wtedy Bursztynowego Słowika, ale podobno zawojowałem jury. W efekcie zaproszono mnie na kilka festiwali zagranicznych, z których trzy wygrałem, dostałem też propozycję nagrania programu dla telewizji austriackiej, nagrania anglojęzycznej płyty w Austrii i Turcji oraz ofertę współpracy od tego blondyna, który kręcił wszystkim wszystkim w Modern Talking i wylansował też inne gwiazdki. Z tych propozycji nic nie wyszło, bo nie było wtedy powszechnie faksów (śmiech). Utknęły wówczas w jakimś biurze i dowiedziałem się o nich dopiero rok później. Moje sprawy prowadził człowiek, który nie próbował ukrywać, że nie był tym zainteresowany, bo na czymś innym zarabiał więcej. A ofercie blondyna powiedziałem »nie«.

Kilkanaście lat później Thomas Anders podczas prac nad swoim albumem "Songs Forever" nawiązał kontakt z Warszawską Orkierstą Symfoniczną. Polacy brali udział w powstaniu ośmiu spośród 14 piosenek na ten album, w tym singlowego "Songs That Live Forever" oraz coveru przeboju Modern Talking "You're My Heart, You're My Soul". W efekcie na "liście płac" albumu natkniemy się na takie nazwiska jak Peter Siedlaczek czy Tadeusz Mieczkowski. Współpraca Thomasa z warszawską orkiestrą to jak dotąd najbardziej znaczący polski akcent w jego twórczości.

W wypadku Dietera będzie nim na pewno współpraca z Thomasem Godojem. Wokalista ten przyszedł na świat 6 marca 1978 roku w Rybniku jako Tomasz Godoj. Jako ośmiolatek wyemigrował z rodzicami do RFN i zamieszkał w mieście Recklinghausen. Po kilku latach występów z różnymi zespołami rockowymi, w 2008 roku wziął udział w programie Deutschland sucht den Superstar, w jury którego zasiada oczywiście Dieter Bohlen. Zrobił tam istną furorę zdobywając najwięcej głosów w każdym z koncertów, czym powtórzył sukces Marka Medlocka sprzed roku. Na wspólny album wszystkich finalistów show "Fly Alone" nagrał dwie piosenki, których autorem i producentem był Dieter.
Thomas mimo iż od lat mieszka w Niemczech nadal ma kontakt z Polską, czego dowodem było wykonanie acapella piosenki Wilków "Urke" podczas jednego z czatów internetowych jeszcze w czasach DSDS. Dodatkowo, na swoim nowym albumie Thomas umieścił piosenkę "Zwykła miłość" stworzoną we współpracy z Robertem Gawlińskim

Na koniec trzeba wspomnieć o piosence "Forever In A Dream", która w 2009 roku miała znaleźć się na albumie Thomasa Andersa "Good Karma". Był to duet Thomasa z polską wokalistką Kasią Novą (Katarzyna Brodowska). Utwór wraz z klipem zawierającym ujęcia ze studia ukazał się wyłącznie w internecie, a na portalach wideo cieszył się przez pewien czas nie najgorszą oglądalnością. Singiel z piosenką ostatecznie się nie został wydany, a wobec rezygnacji Thomasa z premiery "Good Karma" dziś możemy usłyszeć jedynie internetową wersję utworu.

 


Dziś 22.04.2024
Kalendarium: premiera singla Major T "Dicky Down" (1996)Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google