Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt
Schwerelos - Andrea Berg - Schwerelos

Schwerelos

Andrea Berg jest jedną z największych gwiazd niemieckiej muzyki określanej jako "schlager". Jest to lekka, łatwa w odbiorze muzyka rozrywkowa adresowana dziś raczej do starszego słuchacza niż typowy, radiowy pop. Gdyby szukać w Polsce wykonawców pasujących do tego gatunku, można wskazać Krzysztofa Krawczyka, Czerwone Gitary czy Marylę Rodowicz. Wiele spośród piosenek, jakie Dieter Bohlen pisał przed powstaniem Modern Talking było właśnie szlagierami. To dzięki takim artystom jak Roland Kaiser, Ricky King czy Bernhard Brink, Bohlen debiutował na listach przebojów i z nimi zdobywał swoje pierwsze złote płyty. Po 1984 roku znacznie bliżej już było Bohlenowi do muzyki adresowanej do nastoletniego słuchacza, jednak jeszcze kilka razy nadarzyła się okazja współpracy z wykonawcami szlagierów. Także tymi największymi. Na początku lat 90. ukazały się wyprodukowane przez Dietera Bohlena płyty dwóch największych wokalistów w historii gatunku - Petera Alexandra i Roya Blacka. O ile album tego pierwszego nie cieszył się specjalną popularnością, o tyle "Rosenzeit" Roya Blacka był najlepiej sprzedającym się longplayem w jego karierze. Była to też ostatnia płyta wokalisty, który wkrótce po jej premierze zmarł. Później Bohlen zaliczył jeszcze współpracę z grupą Die Wildecker Herzbuben, (której muzyka była jeszcze bliższa ludowym brzmieniom) oraz Rogerem Whittakerem, by na długie lata poświęcić się typowemu, komercyjnemu popowi. W roku 2005, gdy na horyzoncie Bohlena nie było żadnego innego wykonawcy, nawiązał on co prawda kontakt z inną gwiazdą szlagierów - Vicky Leandros, jednak nie udało się doprowadzić do wydania wspólnej płyty. Trzy lata później wszystko nic nie stanęło już na przeszkodzie współpracy z Gerhardem Friedle występującym pod pseudonimem DJ Ötzi. Piosenka "Noch in 100.000 Jahren" pokazała, że brzmienie, z którego słynie Bohlen można bez trudu pogodzić z wymaganiami gatunku. Tak naprawdę była to jednak niespodzianka głównie dla mediów. Fani Bohlena znali ten utwór z wyprodukowanego przez Luisa Rodrigueza albumu Olivera Lukasa - innego wykonawcy szlagierów, który korzystał niekiedy z kontaktów jakie Rodriguez miał z Bohlenem, jednak nigdy nie zyskał szerszej popularności. Mimo sukcesu singla Ötziego, wokalista ten nie zdecydował się na dalszą współpracę z "Pop-Tytanem".

Andrea Berg zgodziła się z kolei od razu na nagranie kompletnej płyty z piosenkami Dietera Bohlena. Jak do tego doszło? Otóż artystka ta niedawno straciła swojego długoletniego producenta, Eugena Römera (problemy zdrowotne). Z Bohlenem skojarzyła ją wytwórnia. Początkowo sceptyczną co do współpracy z Dieterem wokalistkę przekonać miała piosenka "Ich liebe dich", którą Bohlen zaprezentował jej na pierwszym spotkaniu. Była to ballada skomponowana cztery lata wcześniej dla Nathalie Tineo i bezskutecznie promowana wówczas głównie wśród nastoletniej publiczności. Na płytę Andrei Berg pasowała jednak idealnie. Od tego momentu sprawy potoczyły się bardzo szybko - Bohlen dorzucił jeszcze kilkanaście swoich kompozycji, do których wokalistka dopisała niemieckie słowa. 

Płytę otwiera piosenka "Du kannst noch nicht mal richtig lügen" - szybki, taneczny utwór, tematycznie (i niestety także pod względem melodii) powiązany z największym przebojem Andrei - Du hast mich tausend mal belogen". Łączy on w sobie brzmienie charakterystyczne dla Bohlena z rytmami typowymi dla szlagierów. Nagrań w tym klimacie jest na płycie więcej i nie różnią się one zbytnio od siebie. Można to tłumaczyć wymaganiami publiczności, jednak trochę większa różnorodność przy aranżowaniu piosenek na pewno nie zaszkodziłaby płycie. Nie sposób jednak odmówić piosenkom takim jak "Zum Teufel mit der Einsamkeit" czy "Ich werde wieder tanzen geh'n" melodyjności. Zdecydowanie wpadają w ucho i nim się spostrzeżemy, już tupiemy do rytmu. Są to w zdecydowanej większości utwory premierowe, nawiązań do wcześniejszej twórczości możemy doszukać się jedynie w piosence "Wer einmal lügt", której zwrotki brzmią identycznie jak refreny piosenek Marka Medlocka "Every Heart Is Beating" i "Get Out Of My Bed".

Szybkie utwory stanowią nieco ponad połowę zawartości płyty. Z ballad warto zwrócić szczególną uwagę na tytułową "Schwerelos" z przepięknym refrenem przywodzącym na myśl "Send Me A Letter From Heaven" Modern Talking. Myślę, że nikt nie miałby Bohlenowi za złe, gdyby właśnie w taki sposób czerpał ze swojego dorobku - tworząc nagrania inspirowane perełkami ze wcześniejszej twórczości, ale nie będące w żadnym wypadku ich kopiami. Piosenki takie jak wspomniana wcześniej "Ich liebe dich" czy "Halt mein Herz in der Hand" (cover "I Can't Smile Without You" z albumu finalistów DSDS 2008) nie niosą już bowiem takiego ładunku emocji i są po prostu kolejnymi wykonaniami znanych już nagrań. Na płycie znalazło się też miejsce dla dwóch nagrań mających innych niż Dieter Bohlen autorów. Z pewnością nie odbiegają one poziomem od kompozycji Bohlena i nie grozi nam omijanie ich podczas słuchania płyty. 

Po zapoznaniu się z płytą Andrei Berg ciężko jest wypowiedzieć się jednoznacznie na temat muzycznej formy Dietera Bohlena. Całkiem udane płyty (jak choćby opisywana) potrafi on obecnie przeplatać totalnymi niewypałami. Jeśli da się z tego wyciągnąć jakiś wniosek, to chyba taki, że podczas pracy dla wykonawcy z wypracowaną pozycją Bohlen znacznie bardziej przykłada się do swoich zadań. Mehrzad Marashi musiał zadowolić się na swoim albumie przeglądem muzycznych archiwów Dietera, Andrea otrzymała sporą porcję nowych, stojących na niezłym poziomie nagrań.

Płyta okazała się sporym sukcesem pod względem komercyjnym. Błyskawicznie pokryła się platyną i spędziła na szczycie niemieckiej Top-100 dwa tygodnie (pod tym względem jest to największy sukces w karierze Andrei Berg). W wywiadach wokalistka bardzo chwali sobie współpracę z Bohlenem, niewykluczone więc że album ten będzie początkiem dłuższej współpracy. Dla fanów twórczości Dietera byłoby to chyba dobre rozwiązanie - co roku otrzymywaliby dawkę piosenek bliskich temu, za co go polubili. Nawet jeśli tak jak w wypadku tej płyty, byłyby one nieco zabarwione typowo niemieckimi, szlagierowymi brzmieniami. 

Schwerelos - Sony Music Ariola 88697 78386 2 - 22.10.2010

Okładka albumu Andrei Berg "Schwerelos"

 1. Du kannst noch nicht mal richtig lügen 03:41
 2. Ich liebe das Leben 03:44
 3. Schwerelos 03:28
 4. Ich werde wieder tanzen geh'n 03:55
 5. Zum Teufel mit der Einsamkeit 03:28
 6. Ich liebe dich 03:37
 7. Sag mir doch 03:38
 8. Endlich du 03:17
 9. Schenk mir einen Stern 03:42
 10. Nein! 04:04
 11. Halt mein Herz in der Hand 03:49
 12. Ich halt die Erde an 04:04
 13. Wer einmal lügt 03:29
 14. Diese Träne 04:15

Muzyka: Dieter Bohlen (za wyj. 2 - Leo Leandros / Klaus Munro i 12 - Andreas Bärtels)
Tekst: Dieter Bohlen / Andrea Berg (za wyj. 1, 14 - Dieter Bohlen / Andrea Berg / Oliver Lukas, 2 - Leo Leandros / Klaus Munro, 4 - Dieter Bohlen / Dr. Bernd Meinunger, 6 - Dieter Bohlen i 12 - Andreas Bärtels)
Produkcja: Dieter Bohlen (za wyj. 2 - Stefan Pössnicker & Erich Öxler @ HITMIX.de Tonstudio Rehlingen)

Perkusja, klawisze, bas, gitara, akordeon: Jeo (za wyj. 2: perkusja, bas, klawisze Stefan Pössnicker, gitara Markus Weinstoer)
Saksofon w utworze 3: Detlev Raschke
Gitara w utworze 8: Fillipp Feldtketter
Klawisze w utworze 12: Matze Roska
Chórki: Marion Welch, Anya Mahncken (nagrywanie: Jon Welch)
Mix, aranżacja, współprodukcja: Jeo@Jeopark

Płytę promowały trzy single


Schwerelos Tour-Edition - Sony Music Ariola 88697 85405 2 - 28.01.2011

Okładka albumu Andrei Berg "Schwerelos - Touredition"

 1. Du kannst noch nicht mal richtig lügen 3:43
 2. Ich liebe das Leben 3:47
 3. Schwerelos 3:28
 4. Ich werde wieder tanzen geh'n 3:57
 5. Zum Teufel mit der Einsamkeit 3:28
 6. Ich liebe dich 3:37
 7. Sag mir doch 3:38
 8. Endlich du 3:15
 9. Schenk mir einen Stern 3:42
 10. Nein! 4:04
 11. Halt mein Herz in der Hand 3:49
 12. Ich halt die Erde an 4:01
 13. Wer einmal lügt 3:29
 14. Diese Träne 4:12
 15. Seemann, deine Heimas ist das Meer 3:48
 16. Mein Prinz 3:04
 17. Ich hab dich im Gefühl 3:33
 18. Schwerelos-Hitmix 4:36
 19. Du kannst noch nicht mal richtig lügen (Hüttenmix) 3:29
 20. Ich liebe das Leben (Tanzcafe Mix) 3:44

DVD:

 1. Impressionen vom Open Air 2010 (Music Was My First Love) 5:46
 2. Konzert-Ausschnitt "Schwerelos" 19:25

Reedycja zawiera kilka premierowych piosenek (autorstwa innych osób niż Dieter Bohlen), remix piosenki "Du kannst noch nicht mal richtig lügen" oraz wiązankę kilku piosenek z płyty "Schwerelos". Na dołączonej płycie DVD znalazł się fragment koncertu z ostatniej trasy wokalistki, oraz anglojęzyczny klasyk wykonany rok wcześniej na żywo.


Dziś 21.02.2024Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google