Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt
Mark Medlock

Rainbow's End

"Rainbow's End" to już piąty album największej gwiazdy, jaką dotąd wydała niemiecka mutacja Idola. Niezależnie od tego czy barwna postać Marka Medlocka przypadła nam do gustu czy nie, pod wodzą Dietera Bohlena wokalista ten co roku jest w stanie wydać nowy album, który osiąga nienajgorszą sprzedaż w Niemczech. Umożliwia to utrzymanie kontraktu z Sony Music, który od dawna wykracza już poza warunki, które standardowo otrzymuje zwycięzca DSDS. Sam Dieter oczywiście skrzętnie to wykorzystuje nie dopuszczając nikogo innego do produkcji piosenek podopiecznego - nie od dziś wiadomo, że zwycięskiego składu się nie zmienia. Zmianie ulega za to styl, w jakim utrzymane są poszczególne płyty. Do tej pory każdy album Medlocka był nieco inny od pozostałych i "Rainbow's End" prezentuje kolejne muzyczne oblicze. Tym razem otrzymaliśmy płytę taneczną, ale w przeciwieństwie do zeszłorocznej "Club Tropicana" zorientowaną bardziej na dance lat 90. i XXI wieku niż ponadczasowe latynoskie rytmy. W kilku miejscach Dieter nawiązał też do Blue System, klimatów sprzed ok. 20 lat, a pod koniec płyty w dość dziwaczny sposób zaczął udzielać się na niej wokalnie. Ale po kolei!
Album otwiera singlowy przebój "Real Love". Utwór utrzymany jest w stylu jakiego jeszcze na płytach Marka Medlocka nie uświadczyliśmy. Po standardowym dla planowych letnich przebojów szumie morskich fal pojawiają się coraz głośniejsze dance'owe rytmy, których kumulacja następuje w pierwszym refrenie. Jest on zdominowany przez prosty ale bardzo łatwo wpadający w ucho motyw przewodni, a głos na głos Medlocka został częściowo nałożony filtr czyniący jego brzmienie bardziej elektronicznym. Pierwsza zwrotka rozpoczyna się dobrze znanymi fanom Modern Talking słowami "deep in my heart, there's a fire". Wszystko to w połączeniu z dynamiczna aranżacją czynią piosenkę prawdziwą gratką dla miłośników tanecznych brzmień, których wśród fanów Dietera Bohlena nie powinno przecież brakować.
Drugi utwór na płycie - "Back In My Arms" - w zasadzie mógłby być balladą. Linia melodyczna płynie raczej spokojnie i jest przeciwieństwem dość "agresywnego" w tym względzie "Real Love". Postawiono jednak na bardziej dynamiczną aranżację, nawiązującą do największych przebojów Medlocka. Tym razem jednak wszystko doskonale komponuje się w całość - głos wokalisty brzmi dość łagodnie i świetnie współgra z lekką, taneczną aranżacją i wplecionymi gdzie niegdzie miłymi dla ucha ozdobnikami.
Trzecia piosenka na płycie jest balladą. "Not Over" raczej nie zaskakuje swoja formą - jest to typowa dla Bohlena słodka i melodyjna ballada, może z nieco bogatszą niż zazwyczaj aranżacją. Zwolennicy mieszania stylów na płycie powinni być zadowoleni, wszyscy czekający na kolejne taneczne bomby o piosence pewnie szybko zapomną i przejdą dalej.
"This Is Love" to jedno z nagrań dla nich. Utwór od początku zdradza swój charakter. Zwrotki kapitalnie budują napięcie, które eksploduje w refrenie. Czy takie mogłoby być brzmienie Modern Talking w roku 2010? Tego oczywiście się nie dowiemy, ja jednak bardzo chętnie usłyszałbym tę piosenkę w wykonaniu Thomasa, z refrenem wydłużonym o charakterystyczny chórek... ;)
Piątka to ballada i zarazem najdłuższa piosenka na albumie. "Trouble" jest pierwszym utworem na tej płycie, który bardziej pasuje do Marka Medlocka niż Dietera Bohlena. Utrzymany jest on w podobnej stylistyce jak "Only A Fool" czy "Everytime You Go Away" z pierwszego albumu wokalisty. Podobnie jak przy poprzedniej balladzie, jest to raczej pozycja dla miłośników gatunku, która niekoniecznie musi znaleźć uznanie w oczach zwolenników twórczości Dietera.
Kolejny utwór to już piosenka z zupełnie innej bajki. "If You Wanna Be Rich" jest nagraniem znacznie utrzymanym w stylu r&b lat 60, które emanuje dobrym nastrojem. Tak pozytywne brzmienie w połączeniu z dowcipnym tekstem kazałoby wystawić piosence całkiem wysoką notę gdyby nie fakt, że w ogromnej mierze bazuje ona na przeboju Jimmy'ego Soula "If You Wanna Be Happy" sprzed niemal pół wieku. Szkoda, że w dalszym ciągu część piosenek Dietera Bohlena powstaje nie na skutek mozolnego poszukiwania odpowiednich dźwięków, a poprzez przerobienie znanego przeboju. Duży minus.
Siódmy utwór na albumie także nawiązuje do przeszłości, jednak w zupełnie inny sposób. W "Jerome Jerome" Dieter postawił na brzmienie z lat 80., w którym siłą rzeczy musi czuć się doskonale. Efektem jest całkiem przyjemna dla ucha, dynamiczna piosenka przenosząca słuchacza w czasy, które zdaniem wielu były szczytem możliwości twórczych Bohlena. Gdyby jeszcze tylko melodia refrenu była nieco bardziej chwytliwa...
Kolejny utwór na albumie to... "Sunshine Reggae"? Na emanujące niespotykaną oryginalnością intro piosenki "Stay With You" spuśćmy zasłonę milczenia i przejdźmy szybko do jej dalszej części. Zwrotki... to też już gdzieś było! Na szczęście tym razem Dieter postanowił skopiować samego siebie, a konkretnie piosenkę Blue System "Read My Lips". Dochodząc do refrenu doczekamy się wreszcie czegoś interesującego. Zagorzałych fanów wokalu Bohlena zainteresują zapewne pojawiające się tam szepty samego maestro. Ciekawe, czy ten swoisty dialog z Medlockiem jest wyłącznie przypadkowym zlepkiem słów, czy też faktycznie Dieter chciał się w ten sposób przekazać swojemu podopiecznemu swoje uczucia ;)
Płyta na dobre się rozkręciła - dziewiąty utwór to kolejna taneczna piosenka. "Hungry For Your Love" to chyba najnowocześniej brzmiący utwór na płycie, choć w aranżacji można doszukać się elementów które były wykorzystywane już ładnych kilka lat temu w utworze dla Isabel Soares. Piosenka rozpoczyna się dość nietypowym "głosem smefra". Słuchając tego fragmentu w zwolnionym tempie wyraźnie usłyszymy głos Marka Medlocka. Po co zastosowano ten trik? Z początku wydawało się to zupełnie niezrozumiałe...
Po trzech dynamicznych nagraniach z rzędu album zdecydowania zwalnia tempo. "Maria Maria" to spokojne nagranie latino, w którego chórkach wokalnie udziela się Raquel Da Soza. We wszystkich pozostałych nagraniach chórek obsługuje standardowo Billy King. Skąd taka różnica? Prawdopodobnie wynika ona z planów, jakie wiązano z utworem. Nagranie to jako jedyne na płycie ma bowiem w oficjalnych internetowych zapowiedziach dopisek "Album Version". Zapewne istnieje też więc inaczej zaaranżowana "Single Version" (Medlock podczas występów na żywo wiosną śpiewał zresztą ten utwór w innej wersji). Czy faktycznie remix piosenki "Maria Maria" z gościnnym udziałem pani Da Soza będzie drugim singlem promującym album, przekonamy się w przyszłości. Jeśli tak się stanie, należy mieć nadzieję iż nowa aranżacja odróżni ten utwór od "Summer Love" z 2008 roku, którego refren jest miejscami identyczny.
Jedenasty utwór - "Mr. Love" - to ballada. Rozpoczyna ją jednak podobny jak w "Hungry For Your Love" wyraźnie przyspieszony, nienaturalnie wysoki śpiew. Nie trzeba chyba dodawać, że w żaden sposób nie pasuje to do charakteru nagrania. O co więc chodzi? Odpowiedź na to pytanie poznamy spowalniając ów fragment. Tym razem zamiast Marka Medlocka usłyszymy... głos samego Dietera. Po części tłumaczy to też fakt zastosowania "efektu smerfa" we wcześniejszym nagraniu. Być może uznano, iż przyspieszenie głosu tylko w "Mr. Love" stanie się zbyt czytelnie i uważny słuchacz zbyt łatwo rozgryzie zastosowaną sztuczkę. No cóż, tak czy tak tajemnica dziwnych głosów została rozwikłana zaledwie dzień po premierze albumu ;)
Kompaktowa edycja albumu kończy się w tym właśnie miejscu, zabrakło m.in. miejsca dla teledysku. Do wersji elektronicznej w zależności od miejsca zakupu albumu dołączano jednak bonusy. W amazon.de otrzymywaliśmy piosenkę "Here In My Heart", która jest kolejnym spokojnym nagraniem w stylu bliższym sercu Marka Medlocka. Piosenka nie wzbudzająca na tle pozostałych szczególnych emocji, jednak warto wspomnieć o ciekawej aranżacji i całkiem miłej dla ucha melodii. Niestety nie obyło się bez zgrzytu, jakim jest przejście ze zwrotki na refren. Jest ono niemal wierną kopią tego znanego z piosenki "Stand By Me".
Dla kupujących płytę w musicload.de, dwunastym utworem był remix "Real Love". Aranżacyjnie jest on "cięższy" niż wersja podstawowa i może być atrakcyjniejszy dla miłośników muzyki klubowej.
Jak można podsumować płytę "Rainbow's End"? Z punktu widzenia osoby ceniącej Dietera Bohlena za wpadające w ucho, taneczne nagrania będzie to z pewnością najlepszy album wyprodukowany dla Marka Medlocka. Znalazło się na nim kilka naprawdę udanych piosenek, tworzeniu których nie zabrakło pomysłu na atrakcyjną melodię i efektowną aranżację. W dwóch piosenkach wokalnie udzielił się też Dieter, co jak zawsze ma dla jego fanów znaczenie. Niewykluczone, że po ewentualnej premierze drugiego singla doczekamy się jeszcze reedycji albumu wzbogaconej o remiksy i dodatkowe nagrania. Chciałoby się w tym momencie, aby nie był to koniec idącej w niezłym kierunku współpracy Dietera i Marka Medlocka, a takie wnioski wysnuwają niektórzy na podstawie tytułu albumu. Zobaczymy, na jakie jeszcze pomysły wpadnie Dieter aby utrzymać na szczycie swojego podopiecznego - jednego z niewielu, których zdaje się naprawdę lubić.

Rainbow's End - Sony Columbia 88697 63531 2 - 30.04.2010

 1. Real Love 3:39
 2. Back In My Arms 3:31
 3. Not Over 4:03
 4. This Is Love 3:26
 5. Trouble 4:49
 6. If You Wanna Be Rich 3:19
 7. Jerome Jerome 4:01
 8. Stay With You 4:40
 9. Hungry For Your Love 4:30
 10. Maria Maria (Album Version) 3:44
 11. Mr. Love 3:22

Płytę promują dwa single:

Muzyka, teksty, produkcja: Dieter Bohlen
Co-produced by Jeo@Jeopark
Chórek: Billy King, Marion Welch, Anya Mahnken (za wyj. 10 - Raquel Da Soza)
Gitary: Dirk Schlag, Philipp Feldkeller
Instrumenty klawiszowe: Jeo
Vocal coaching: Jeff Cascaro


Poprzedni album
"Club Tropicana"

Wydania elektroniczne są wzbogacone w dodatkowe utwory:

Rainbow's End - amazon.de - 30.04.2010

 1. Real Love 03:39
 2. Back In My Arms 03:31
 3. Not Over 04:03
 4. This Is Love 03:26
 5. Trouble 04:49
 6. If You Wanna Be Rich 03:19
 7. Jerome Jerome 04:01
 8. Stay With You 04:40
 9. Hungry For Your Love 04:30
 10. Maria Maria (Album Version) 03:44
 11. Mr. Love 03:22
 12. Here In My Heart 3:09

Rainbow's End - musicload.de - 30.04.2010

 1. Real Love 03:39
 2. Back In My Arms 03:31
 3. Not Over 04:03
 4. This Is Love 03:26
 5. Trouble 04:49
 6. If You Wanna Be Rich 03:19
 7. Jerome Jerome 04:01
 8. Stay With You 04:40
 9. Hungry For Your Love 04:30
 10. Maria Maria (Album Version) 03:44
 11. Mr. Love 03:22
 12. Real Love (Up & Down Remix) 4:01
 13. Real Love (Videoclip) 3:36
 14. Making of video "Real Love" (Video) 4:27

Dziś 02.12.2023
Kalendarium: urodziny Yvonne Catterfeld (1979), premiera singla Blue System "It's All Over" (1991) oraz albumu Pietro Lombardiego "Pietro Style" (2011)Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google