Modern Talking.pl - strona główna
Nasze materiały wideo | Kontakt

The Album

Debiutancki album Daniela Schuhmachera podobnie jak w wypadku jego poprzedników, ukazał się zaledwie kilka tygodni po wygranej w Deutschland sucht den Superstar. Rozwiązanie takie ma oczywiście niezaprzeczalny plus w postaci dużej popularności w momencie premiery, jednak z drugiej strony nie pozwala to na dokładne dopasowanie brzmienia płyty do charakteru wykonawcy. Rozwiązuje się to albo poprzez zebranie kilkunastu gotowych piosenek w podobnym klimacie, albo przez zatrudnienie w roli producenta Dietera Bohlena, który ma za zadanie zmontować w krótkim czasie odpowiedni materiał.
Daniel Schuhmacher zdecydował się na to drugie rozwiązanie, choć nie znaczy to, że całość tego materiału jest premierowa. Wręcz przeciwnie, mianem nowości nie można określić większości piosenek zgromadzonych na "The Album".
Płyta rozpoczyna się singlowym hitem "Anything But Love", na zakończenie słyszymy tę piosenkę ponownie, tym razem we wspólnym wykonaniu Daniela i finalistki DSDS Sary Kreuz. Aranżacyjnie odbiegają one od siebie i kwestią gustu jest, czy wyżej ocenimy nowocześniejsze brzmienie wersji solowej czy tradycyjnej zaaranżowany duet. Denerwować może jednak dość słaby angielski Sary oraz to, że wspólne wykonanie jest prawdopodobnie jedynie złożeniem ich solowych wersji, co momentami wprowadza dość sztuczne brzmienie.
Drugim utworem na albumie jest akustyczna piosenka "Take Me To The Clouds", którą fani Dietera doskonale pamiętają z jego solowego albumu. Melodia refrenu jest identyczna, pojawiły się za to nowe zwrotki. Podobnie ma się sprawa z dwoma innymi utworami - "I Love Your Smile" i "Why". Są to przeróbki piosenek Nathalie Tineo, odpowiednio "Du bist das Meer" i "Bitte, bitte bleib". W ich wypadku nie trudzono się nawet zmianami w aranżacji - mamy za to pewne zmiany w liniach melodycznych. Nie wydaje się, aby efekt takiego zabiegu był specjalnie udany - brzmi to tak, jak gdyby "You're My Heart, You're My Soul" zostało zaśpiewane do podkładu znanego z "Cheri Cheri Lady". Melodia może i by pasowała, ale w głowie cały czas mamy oryginalne wykonanie które gryzie sie z tym, co śpiewa nam Daniel Schuhmacher. Naturalnie osoby nie znające wykonań Nathalie TIneo tego problemu mieć nie będą, przynajmniej dopóki nie sięgną po jej album. Myślę, że znacznie lepszym pomysłem było by pozostawienie melodii w oryginalnej formie.
Będąc przy temacie coverów można wspomnieć o dwóch oficjalnych przeróbkach znanych przebojów - "Sweet Dreams" i "Ain't No Sunshine". Utwory te Daniel wykonywał na żywo jeszcze podczas koncertów tematycznych DSDS i ich obecność jest po prostu kolejną atrakcją dla osób, które polubiły głos wokalisty oglądając program. Śpiewając takie klasyki ciężko jest czymś zaskoczyć, o przeskoczeniu poziomu oryginałów nie wspominając. 
Chciało by się napisać w tym miejscu wreszcie trochę o nowościach, jednak nie bardzo jest do tego okazja. Ballady "'Cause It's Over", "It's A Lonely Night" i "How Can I Be Sure" brzmią bardzo podobnie do siebie gdzie niegdzie nawiązując to do "I Will Follow You" Modern Talking, to do "I Can't Forget This Night" Marka Medlocka, a nawet do "When You Kiss Me" Shanii Twain. Pozytywnie na ich tle wypada "Please Stay Tonight" minimalnie tylko przypominająca "I'm Still Here" Medlocka i "Take Me Tonight" Alexandra.
Na koniec opisu tej płyty zostawiam dwie szybsze propozycje. Niestety rozczarują się ci, którzy liczą na nowości. Obydwie piosenki kiedyś już słyszeliśmy... Na pierwszy ogień weźmy "Nothing's Gonna Change". Zwrotki to mieszanka utworu Kelly Clarkson "My Life Would Suck Without You" oraz "So ein Schwien" Wolfganga Petry, refren czerpie z przeboju Katy Perry "Hot n Cold".
Drugim z zapowiadanych nagrań jest "Emily", oparta na utworze "Emmalene (That's No Lie)", który 16 lat wcześniej Dieter napisał na dla Errola Browna. W mojej opinii jest to najlepszy utwór na płycie, łączy wszystkie najlepsze cechy albumowej i singlowej wersji oryginału z ciekawymi dodatkami aranżacji. 
Mimo tego pozytywnego akcentu, ciężko jest mi powiedzieć o tej płycie coś pozytywnego - to po prostu przegląd archiwum Dietera połączony z rzutem oka na listy przebojów. Kilka coverów, mnóstwo nawiązań, momentami nawet plagiatów. Ze znalezieniem chętnych na tak dobrze wypromowany album problemu oczywiście nie będzie (numer 1 w Niemczech i złota płyta tuż po premierze), jednak jego wartość artystyczna bliska jest zeru. Głos Daniela może podobać się lub nie i jest to kwestia gustu, podobnie jak brzmienie zgromadzonych na płycie piosenek. Jednak nie ma tu ani trochę nowości jeśli chodzi o same piosenki - wszystko to już po prostu było a ciężko pozytywnie oceniać kompozycje powstałe poprzez poprawianie melodii wydanych już kiedyś piosenek. Niestety Dieter coraz częściej "komponuje" w ten sposób i chciało by się wierzyć, że naprawdę wynika to tylko ze zwykłego lenistwa, nie zaś z utraty kompozytorskiego potencjału. Niestety, coraz trudniej się do tego przekonywać...

The Album - Sony Columbia 88697 52349 2 - 19.06.2009

 

 1. Anything But Love 3:31
 2. Take Me To The Clouds 3:43
 3. Sweet Dreams 4:53
 4. Please Stay Tonight 3:51
 5. Emily 3:12
 6. Cause It's Over 3:32
 7. I Love Your Smile 3:53
 8. Ain't No Sunshine 2:04
 9. Nothing's Gonna Change It 3:28
 10. It's A Lonely Night 3:29
 11. Why 3:45
 12. How Can I Be Sure 3:26
 13. Anything But Love (Duet With Sarah Kreuz) 3:35
  Bonus Enhanced Part: Video: Anything But Love 3:31

Muzyka i tekst: Dieter Bohlen (za wyj 3. Annie Lennox / David Stewart i 8. Bill Whiters)
Produkcja: Dreamfactory

Płytę promuje jeden singiel:


Dziś 27.01.2023Który z nowych remiksów na albumie "30" jest najlepszy?

Just We Two (Mona Lisa) - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Single Mix
Give Me Peace On Earth - New Hit Version
Just Like An Angel - New Hit Version
You're The Lady Of My Heart - New Hit Version
Brother Louie - Bassflow 3.0 Extended Mix
Żaden z nich nie jest dobry
2001 - 2012 ModernTalking.pl
Google